Strona DEMO Strona DEMO Strona DEMO
Aktualności » Aktualności

Aktualności

22.08. 2019

Festyn 2019


            W ubiegłą sobotę 17.08.19 r. odbyła się kolejna edycja Festynu Żelaznej Podkowy. Jak co roku zawody oraz festyn odbyły się na terenie Gospodarstwa Rolnego Państwa Urszuli oraz Kazimierza Kosakowskich. Organizatorem zawodów był Klub Jeździecki Raduszyn. Impreza ta już na dobre zagościła w kalendarzu jeździeckim oraz wydarzeń gminy i powiatu. Dzięki wsparciu licznych sponsorów, dobrej pogodzie, zaangażowaniu organizatorów oraz wolontariuszy ponownie udało się w Raduszynie zgromadzić tłumy, zdecydowanie największe z dotychczasowej edycji!  Szacujemy, że podczas całego dnia przez nasze podwoje przewinęło się ok 1500 osób.

            W tegorocznej edycji mogliśmy oglądać zmagania w czterech konkursach o wzrastającym stopniu trudności. Pula nagród wynosiła ponad 3500 zł w nagrodach rzeczowych, a rywalizowano o nie w ponad 170 przejazdach! Każdy konkurs odbywał się w innej formule, tak by zebrana publiczność miała okazję zapoznać się jak najbardziej z niuansami rywalizacji w skokach przez przeszkody.

            Parkur ułożony przez Pana Piotra Sokołowskiego - gospodarza toru na naszej imprezie - był bardzo ciekawy i widowiskowy, a jednocześnie na tyle przemyślany że większość jeźdźców nie miała z nim zbyt dużych problemów. W konkursie nr 1 - Debiutach 45 cm odbyło się 37 przejazdów. Konkurs ten przeznaczony był dla kucy, młodych jeźdźców oraz młodych koni. Głównym zamysłem dla tego konkursu jest stworzenie okazji do zdobycia doświadczenia przez jeźdźców oraz konie, stąd niewielka wysokość 45 cm.

            Był to konkurs dokładności bez rozgrywki, dlatego każdy kto ukończył parkur bez punktów karnych zdobywał 1 miejsce. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkową rozetkę a nagrody i puchary zostały rozlosowane między zawodnikami. Zawodnicy Ci mieli bardzo trudne zadanie, ponieważ nie jechali na swoich koniach, mieli możliwość tylko jednego startu, a proszę mi wierzyć, jest bardzo duża różnica w poziomie stresu podczas zawodów na naszym wewnętrznym Pucharze, a na Festynie. Dziewczyny zbierają bardzo cenne doświadczenie.

            W drugim konkursie klasy Mini LL liczyło się jak najdokładniejsze trafienie w wyznaczony czas. Parkur na wysokości 60 cm najbliżej normy ukończyła Julia Wylegała na koniu Orjev, stacjonująca z koniem w Stajni Raduszyn. Z niewielką stratą drugie miejsce wywalczyła Emilia Szczepańska na wałachu Marco. Tuż za nimi na miejscu trzecim ukończyła Róża pod Laurą Pacholczak z LKS Cwał Poznań. W tym konkursie ponownie mogliśmy kibicować reprezentantom miejscowych. Marta Jaworska i Diablo – miejsce 10 (spośród 57 przejazdów). Niedaleko za nią, na miejscu jedenastym, uplasowała się Daria Fediow na Belwederze.

            Trzeci konkurs, klasy LL, rozgrywany był na wysokości 75 cm. Ta wysokość stanowi dla koni już troszkę większe wyzwanie. Konkurs rozgrywany był w formule dwufazowej, tzn. pierwsze przeszkody należało po prostu pokonać bezbłędnie nie przekraczając wyznaczonego czasu, natomiast druga część parkuru była przeznaczona do jak najszybszego pokonania. Sztuki tej dokonała Natalia Głowacz na Szamanie z KJ Llilówka Stęszewko. Zaraz za nią uplasowała się Julia Stochaj na klaczy Odyseja reprezentujący barwy KJ Leśna Podkowa. Trzecie miejsce zajęła Aleksandra Piotrowska na koniu Glosa, para reprezentująca OJ Romanowo Dolne.

W tym konkursie ponownie znaleźli się reprezentanci Klubu Jeździeckiego Raduszyn. Tym razem były to Hanna Och-Oleksy na Ca Irze, miejsce 22, oraz Aleksandra Spylczyn na Mardi, lokatę dalej. Parę miejsc za nimi uplasowali się również Andrzej Kosakowski oraz Wiktoria Wasielewska.

            Ostatnim konkurs rozgrywany był na wysokości 90 cm. W konkursie dokładności z rozgrywką rywalizacja przebiega bardzo podobnie jak w poprzednim konkursie, z tą różnicą że zawodnicy którzy pokonają pełnowymiarowy parkur bezbłędnie i w normie czasu jadą nie natychmiast po zakończeniu swojego przejazdu, ale czekają, łapią oddech, przypominają sobie parkur i jadą inną kombinację przeszkód. W tym wymagającym konkursie na pierwszym miejscu stanął Zuzanna Grygier, reprezentująca KS Jumping Events Poznqań. Niewiele ponad 1 sekundę za nią rywalizację ukończył Krzysztof Schubert na koniu Balaton. Zaraz za nimi na trzecim miejscu ukończyła rywalizację Judyta Perek z Posadowskiego Towarzystwa Jeździeckiego.

            Nasze reprezentantki Hanna Och-Oleksy na Ca Irze oraz Andrzej Kosakowski na Babilonie dzielnie reprezentowali nas na parkurze, ale ostatecznie ukończyli, Hanna na bardzo dobrym 10 miejscu, a Andrzej Kosakowski daleko dalej.

            Zawody przebiegały wyjątkowo sprawnie i bez problemów, nad czym czuwała komisja sędziowska w składzie Pan Włodzimierz Chmielnik - sędzia główny zawodów, Pan Tomasz Chmielnik - II sędzia, Pani Halina Kosakowska - komisarz zawodów oraz Pan Tomasz Szymoniak - obsługa komputerowa i w tym roku częściowo speakerka.

            Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich zaangażowanych i odpowiedzialnych za sukces tej imprezy, ale bardzo ważne słowa podziękowania należą się gospodarzom imprezy, Państwu Urszuli i Kazimierzowi Kosakowskim. Bardzo dziękujemy również za życzliwą obecność Panu Jarosławowi Dobrowolskiemu Radnemu Powiatu Poznańskiego oraz Panu Kamilowi Grzebycie, Przewodniczącemu Rady Miejskiej Murowanej Gośliny.

            Oprócz zawodów hippicznych, które stanowiły największą atrakcję imprezy, funkcjonowała strefa animacji z oprowadzankami zorganizowanymi przez Panią Katarzynę Najewską, oraz zajęciami z pierwszej pomocy organizowanymi przez grupę ratownictwa medycznego ParaMed. Animatorzy z Parku Dzieje aktywizowali uczestników na Mini Parkurze. Poandto mieszkańcy wsi Raduszyn z Panią Sołtys Renatą Wawrzyniak na czele zorganizowali warsztaty manualne dla dzieci – cały czas oblegane. Martyna Ratajczak, nasza była zawodniczka, malowała przepięknie i  dzielnie twarze uczestników Festynu. Pojawili się nawet Ułani z 15 i 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich z krótką prelekcją, pokazem cięcia łoz i wystawą sprzętów wojskowych. Udało się nawet włączyć w imprezę Bractwo Rycerskie z Nowej Soli.

            Festyn Żelaznej Podkowy jest bardzo dużą imprezą, która ma szansę realizacji w takiej formule przede wszystkim dzięki zaangażowaniu całego sztabu ludzi, ale równie ważne jest wsparcie instytucjonalne oraz sponsorów. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować następującym osobom oraz instytucjom:

- Powiat Poznański

- Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, Pan Dariusz Urbański

- Bruge - KonieSklep.pl

- Radny Powiatu Poznańskiego Pan Jarosław Dobrowolski

- Internetowy Sklep Jeździecki NordHorse

- Sołectwo Raduszyn

- AlborHaft

- PaRaMed Paweł Antczak - grupa ratownictwa medycznego

- Gospodarstwo Rybackie Ludzkowscy

            Pragnę podziękować również wspaniałej grupie ponad 30 osób, bez wsparcia których ta impreza nie miała by szansy zaistnieć i rozwinąć skrzydeł. To wsparcie czyni nas naprawdę wyjątkową imprezą!

            Tegoroczna edycja imprezy była ogromnym sukcesem i przyciągnęła setki rodzin z Murowanej Gośliny oraz z całego Powiatu Poznańskiego. Mamy nadzieję, że o następnych edycjach będziemy mogli pisać podobnie.