Strona DEMO Strona DEMO Strona DEMO
Aktualności » Aktualności

Aktualności

03.09. 2020

Festyn 2020


 W ubiegłą sobotę 29.08.20 r. odbyła się kolejna edycja Festynu Żelaznej Podkowy. Jak co roku zawody oraz festyn odbyły się na terenie Gospodarstwa Rolnego Państwa Urszuli oraz Kazimierza Kosakowskich. Organizatorem zawodów był Klub Jeździecki Raduszyn. Impreza ta już na dobre zagościła w kalendarzu jeździeckim oraz wydarzeń gminy i powiatu. Dzięki wsparciu licznych sponsorów, dobrej pogodzie, zaangażowaniu organizatorów oraz wolontariuszy udało się pobić rekord liczby przejazdów, czyniąc nasze zawody jednym z największych wydarzeń sportowych w skokach przez przeszkody w Wielkopolsce w tym roku!

            W tegorocznej edycji mogliśmy oglądać zmagania w czterech konkursach o wzrastającym stopniu trudności. Pula nagród wynosiła ponad 3500 zł w nagrodach rzeczowych, a rywalizowano o nie w ponad 200 przejazdach! Każdy konkurs odbywał się w innej formule, tak by zebrana publiczność miała okazję zapoznać się jak najbardziej z niuansami rywalizacji w skokach przez przeszkody.

            Parkur ułożony przez Pana Piotra Sokołowskiego - gospodarza toru na naszej imprezie - był bardzo ciekawy i widowiskowy, a jednocześnie na tyle przemyślany że większość jeźdźców nie miała z nim zbyt dużych problemów. W konkursie nr 1 - Debiutach 50 cm odbyło się 39 przejazdów. Konkurs ten przeznaczony był dla kucy, młodych jeźdźców oraz młodych koni. Głównym zamysłem dla tego konkursu jest stworzenie okazji do zdobycia doświadczenia przez jeźdźców oraz konie, stąd niewielka wysokość 50 cm.

            Był to konkurs dokładności bez rozgrywki, dlatego każdy kto ukończył parkur bez punktów karnych zdobywał 1 miejsce. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkową rozetkę a nagrody i puchary zostały rozlosowane między zawodnikami. Konkurs ukierunkowany jest na zbierajnie bardzo cennego doświadczenia.

            W drugim konkursie klasy Mini LL liczyło się jak najdokładniejsze trafienie w wyznaczony czas. Parkur na wysokości 65 cm najbliżej normy ukończyła Emilia Koziczak na koniu Filon, sze stajni J. Czyż z Lubonia. Z niewielką stratą drugie miejsce wywalczył Michał Budaj na koniu Glosa. Tuż za nimi na miejscu trzecim ukończyła ponownie Glosa pod Martyna Stokarczak, obydwoje z Ośrodka Jeździeckiego Romanowo Dolne. W tym konkursie ponownie mogliśmy kibicować reprezentantom miejscowych. Natalia Idzik (Koziegłowy) – miejsce 8 (spośród 69 przejazdów). Niedaleko za nią, na miejscu 12, uplasowała się Julia Komisarek (Rakownia) na Belwederze. Uczestniczyły również Martyna Paczkowska (Koziegłowy), Amelia Błażyńska (Łopuchowo), Joanna Nowak (Murowana Goślina). 

            Trzeci konkurs, klasy LL, rozgrywany był na wysokości 80 cm. Ta wysokość stanowi dla koni już troszkę większe wyzwanie. Konkurs rozgrywany był w formule dwufazowej, tzn. pierwsze przeszkody należało po prostu pokonać bezbłędnie nie przekraczając wyznaczonego czasu, natomiast druga część parkuru była przeznaczona do jak najszybszego pokonania. Sztuki tej dokonała Patryk Lembicz na Plejadzie z Kraju Jumping Team. Zaraz za nim uplasowała się Roksana Barczak na Rosetto reprezentująca barwy Kj Rogoźno. Trzecie miejsce zajęła Julia Kraszewska na koniu Eros.

W tym konkursie ponownie znaleźli się reprezentanci Klubu Jeździeckiego Raduszyn. Tym razem była to Zuzanna Antkowiak na El Dżamie

            Ostatni konkurs rozgrywany był na wysokości 95 cm. W konkursie dokładności z rozgrywką rywalizacja przebiega bardzo podobnie jak w poprzednim konkursie, z tą różnicą że zawodnicy którzy pokonają pełnowymiarowy parkur bezbłędnie i w normie czasu jadą nie natychmiast po zakończeniu swojego przejazdu, ale czekają, łapią oddech, przypominają sobie parkur i jadą inną kombinację przeszkód. W tym wymagającym konkursie na pierwszym miejscu stanęła Anna Kępa na Orinoko, reprezentująca Budzyński Klub Sportowy. Niewiele za nią rywalizację ukończyła Wiktoria Muchajer na koniu Axell. Zaraz za nimi na trzecim miejscu ukończyła rywalizację Leticja Wallicht na Indii.

            Nasze reprezentantki Hanna Och-Oleksy na Ca Irze oraz Zuzanna Antkowiak na El Dżamie dzielnie reprezentowali nas na parkurze, i ostatecznie, Zuzanna miała bardzo realne szanse na zwycięstwo, gdyby nie zrzutka na oststniej przeszkodzi. Gdybyście Państwo mogli usłyszeć ten jęk kibiców :-)  Ostatecznie para ukończyła na bardzo dobrym 5 miejscu, a Hania troszkę dalej.

            Zawody przebiegały wyjątkowo sprawnie i bez problemów, nad czym czuwała komisja sędziowska w składzie Pan Tadeusz Szymoniak - sędzia główny zawodów, Pan Maciej Ceglarski - II sędzia, Pani Halina Kosakowska - komisarz zawodów oraz Pan Tomasz Szymoniak - obsługa komputerowa.

            Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich zaangażowanych i odpowiedzialnych za sukces tej imprezy, ale bardzo ważne słowa podziękowania należą się gospodarzom imprezy, Państwu Urszuli i Kazimierzowi Kosakowskim. Bardzo dziękujemy również za życzliwą obecność Vurmistrzowi Miasta i Gminy Murowana Goślina, Panu Dariuszowi Urbańskiemu oraz Panu Jarosławowi Dobrowolskiemu Radnemu Powiatu Poznańskiego.

            W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną nie było typowej strefy animacyjnej, ani gastronomicznej, ale jednak dla członków ekip zawodników były przygotowane atrakcje w postaci słomianego toru przeszkód, była wystawa bryczek oraz kucyki. 

            Festyn Żelaznej Podkowy jest bardzo dużą imprezą, która ma szansę realizacji w takiej formule przede wszystkim dzięki zaangażowaniu całego sztabu ludzi, ale równie ważne jest wsparcie instytucjonalne oraz sponsorów. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować następującym osobom oraz instytucjom:

- Powiat Poznański

- Burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina, Pan Dariusz Urbański

- Bruge - KonieSklep.pl

- Radny Powiatu Poznańskiego Pan Jarosław Dobrowolski

- Internetowy Sklep Jeździecki NordHorse

- Albedo Marketing

- AlborHaft

- PaRaMed Paweł Antczak - grupa ratownictwa medycznego

- Unipasz

            Pragnę podziękować również wspaniałej grupie ponad 10 osób, bez wsparcia których ta impreza nie miała by szansy zaistnieć i rozwinąć skrzydeł. To wsparcie czyni nas naprawdę wyjątkową imprezą!

            Tegoroczna edycja imprezy była ogromnym sukcesem i przyciągnęła setki rodzin z Murowanej Gośliny oraz z całego Powiatu Poznańskiego. Mamy nadzieję, że o następnych edycjach będziemy mogli pisać podobnie.